Reklama

​Siła doświadczenia

Skończyłaś czterdzieści kilka lat i wydaje ci się, że zaczynasz trochę zbaczać na zawodowy boczny tor. Świetnie, że tu trafiłaś - chcemy ci pokazać, że jeszcze wszystko przed tobą!

Znalezienie złotego środka na poukładanie swojego życia zawodowego po czterdziestce może być łatwiejsze dzięki środkom unijnym, bo możesz nawet nie wiedzieć, że Fundusze Europejskie wpierają także kobiety takie jak ty. Może to być zachęcanie do aktywności społecznej, bezpłatne szkolenia, czy pieniądze na własną firmę. O tych i innych możliwościach dowiesz się z naszych artykułów. Zdobycie tych środków jest prostsze niż myślisz.

Reklama

Bo z aktywności są same korzyści. Im dłużej starasz się utrzymać aktywność zawodową, tym większe korzyści dla ciebie.

Spotkanie. Wyjście do pracy to pewność spotkania ludzi, często nowych osób. Ciekawe plotki, interesujące doświadczenia, pasjonujące historie, intelektualne rozmowy - to tylko niektóre z korzyści obcowania z innymi.

Pieniądze. Tak, one też są bardzo ważne. Pracując dłużej nie tylko przez ten czas masz szansę wyższych zarobków, ale też zbierasz dodatkowy kapitał na emeryturę. Im więcej lat pracy, tym podstawa do wyliczenia świadczeń będzie wyższa.

Rozwój. Rozwijać się warto cały czas. Kto wie, może właśnie teraz odkryjesz jakąś pasję, albo znajdziesz trochę więcej czasu na zadbanie o swoje kompetencje i umiejętności. Połączone z doświadczeniem zawodowym i życiowym stają się bardzo cenne. Może właśnie na nich zaczniesz zarabiać...

Dzielenie się. Wiele widziałaś i przeżyłaś. Czy chcesz to zachować tylko dla siebie? Jesteśmy przekonane, że niejedna osoba mogłaby się od ciebie wiele nauczyć. A uczenie innych może dać ci wiele radości.

A jaki związek z tymi poradami mają Fundusze Europejskie?

Ze środków unijnych finansowane są działania, które pomogą znaleźć motywację do działania i ułatwią powrót do aktywności lub znalezienia pracy. Możesz skorzystać z projektów, w których faktycznie zaczniesz coś robić (warsztaty, zajęcia), nauczysz się nowych rzeczy (szkolenia, kursy), w których ktoś pomoże ci wzmocnić pewność siebie (doradztwo zawodowe, porady psychologiczne). Ich założeniem jest osiągnięcie tak naprawdę twojego celu - aktywnego utrzymania się na rynku pracy i zachowania kontaktów z twoim najbliższym otoczeniem.

Jakie mogą być projekty?

To oczywiste, że zadasz sobie to pytanie, zanim zdecydujesz się na przystąpienie do jakiegokolwiek projektu. Przede wszystkim pamiętaj, że opcji wsparcia, w tym dla kobiet, jest bardzo dużo. Można tu wymienić: szkolenia, doradztwo, środki na własną firmę, kształcenie osób dorosłych.

O poszczególnych rodzajach projektów, które potencjalnie są skierowane dla ciebie (oraz o przykładach takich projektów) będziemy pisać w kolejnych materiałach, do których lektury zachęcamy. Samodzielnie możesz już teraz sprawdzić ofertę różnych działań finansowanych z Funduszy Europejskich, np. korzystając z tzw. wyszukiwarki dotacji. Zachęcamy cię także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w twoim województwie, gdzie konsultanci mogą pomóc w znalezieniu projektu dopasowanego do twoich potrzeb.

Potrzeba, to tak naprawdę słowo-klucz w wyborze projektu, w którym chcesz wziąć udział. To ty najlepiej wiesz, jakie są twoje problemy i co może ci pomóc w utrzymaniu czy powrocie do aktywności. Sama decydujesz, czy bardziej zależy ci na szkoleniu, czy może na wsparciu w założeniu własnej firmy.

A jeżeli nie jesteś pewna, są projekty, które pomogą ci określić twoje silne i słabe strony. Jest bardzo duża szansa, że w ofercie projektów znajdziesz takie działania, których potrzebujesz. Wynika to przede wszystkim stąd, że dofinansowanie na realizację projektów otrzymują zwykle tylko ci wnioskodawcy, którzy znają swoją grupę docelową i zrobili analizę jej potrzeb.

Jeśli chcesz założyć własną firmę

O czym musisz pamiętać, myśląc o planowaniu swojego biznesu?

1. O dobrym pomyśle na twoją działalność

2. O zaplanowaniu celów, etapów, kolejność działań, wydatków

3. O zorganizowaniu miejsca na swoją działalność, sprzętów, materiałów

4. O potencjalnych klientach, konkurencji, cenie swoich produktów i usług

5. O promocji swojej działalności

6. O skonsultowaniu pomysłu i założeń z doświadczoną osobą

7. O kwestiach finansowanych

Po drugie - firma sama nie wystartuje. Potrzeba na to często sporych nakładów finansowych. I w tym, i w poprzednim etapie, możesz liczyć na wsparcie środków unijnych. Środków szukaj w projektach realizowanych przez urzędy pracy oraz inne instytucje wspierające w aktywności zawodowej. Co możesz otrzymać? Dotację lub pożyczkę na start twojego biznesu, szkolenia i doradztwo związane z prowadzeniem działalności, pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania twojej firmy. Tego typu projekty są realizowane w ramach tzw. programów regionalnych finansowanych z Funduszy Europejskich. Odpowiada za nie samorząd twojego województwa.

Każdy program regionalny jest inny, warunki dofinansowania na założenie firmy mogą się różnić. Podstawowe zasady są jednak zawsze takie same. Jeśli nie pracujesz i znajdujesz się w trudnej sytuacji zawodowej (spowodowanej np. niepełnosprawnością, niższym wykształceniem, długotrwałym brakiem pracy) możesz liczyć na dotacje. W pozostałych przypadkach większe szanse masz na pożyczkę. Co prawda musisz ją zwrócić, ale jest znacznie łatwiej dostępna, procedury są krótsze i prostsze, a warunki spłaty bardzo korzystne.

Możesz korzystać także z innych źródeł. Dofinansowanie do własnej firmy znajdziesz np. w programach Banku Gospodarstwa Krajowego, urzędach pracy, funduszach pożyczkowych i kapitałowych, instytucjach wspierających start-upy. Opowiemy c także o tych opcjach - sama będziesz mogła przeanalizować, która jest najlepsza dla ciebie. Będziemy cię oczywiście zachęcać do tego, abyś szczególnie zainteresowała się finansowaniem w ramach Funduszy Europejskich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych źródłach dofinansowana związanego ze startem własnej działalności, zajrzyj na stronę poświęconą Funduszom na zakładanie działalności gospodarczej. O szczegóły możesz także zapytać konsultanta w twoim regionie.

Praca na etacie

Nie każda z nas ma rozwinięty zmysł przedsiębiorczości i skłonność do ryzyka, z jakim wiąże się prowadzenie własnego biznesu. Wiele kobiet woli spokojniejszą pracę na etacie. Wiele unijnych projektów pomaga w powrocie do pracy osobom, które są w najtrudniejszej sytuacji zawodowej. A to takich grup ludzi należą m.in. kobiety, zwłaszcza po 45. roku życia.

Trafisz na wiele rodzajów pomocy w aktywizacji zawodowej. Należą do nich m.in. pośrednictwo pracy, szkolenia, kursy zawodowe, kursy kwalifikacyjne, staże, subsydiowanie zatrudnienia, doposażenie stanowiska pracy, refundacja kosztów dojazdu, bony na zasiedlenie, asysta dla osób z niepełnosprawnością.

Rozwój osobisty

Jedną z form aktywizacji zawodowej są szkolenia. Pamiętaj, że nie zawsze muszą one służyć tylko rozwojowi zawodowemu. Dzięki Funduszom Europejskim powstaje też wiele projektów, w których najważniejszy jest rozwój osobisty. Są to różne szkolenia kompetencyjne, zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku, szkolenia związane z rozwijaniem pasji. Oczywiście wiele projektów jest też bardziej ukierunkowanych na umiejętności zawodowe i służy podnoszeniu, uzupełnieniu lub nabyciu nowych kompetencji.

W przywoływanych już wcześniej programach regionalnych znajdziesz liczne szkolenia czy kursy, które przygotowały różne instytucje szkoleniowe i otrzymały dofinansowanie na ich realizację. Dla ciebie wynika z tego ważna korzyść - szkolenia są dobrej jakości (bo weryfikowane i kontrolowane przez ogrom instytucji) i bezpłatne lub tańsze (bo ich organizację finansują środki publiczne). W ofercie szkoleń znajdziesz m.in. kursy zawodowe, kursy kwalifikacyjne, szkolenia językowe i informatyczne. Zapytaj o nie konsultanta w twoim województwie. Proponujemy ci także zapoznanie się z tzw. Bazą Usług Rozwojowych, która zawiera listę dofinansowanych i niedofinansowanych szkoleń z dobrą wyszukiwarką.

Agnieszka Lewandowska

INTERIA
Reklama