Reklama

​Start-up z miękkim lądowaniem

Skakałaś kiedyś z trampoliny do basenu wypełnionego miękkimi gąbkami? Przygotowując się do skoku odczuwasz trochę niepewności i ryzyka. Jednak podejmujesz decyzję, wybijasz się, skaczesz i lądujesz na miękkim podłożu. Do takiej trampoliny i gąbkowego basenu możesz porównać platformy startowe, które wspierają start-upy we wschodniej Polsce.

Platformy startowe są...

Inkubatorem pomysłów. Osoba albo grupa osób, która ma pomysł na innowacyjny biznes, produkty czy usługę, może zgłosić się do platformy startowej i uzyskać szeroki pakiet usług. Najważniejsze jest wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Opieka mentora, dostęp do infrastruktury, porady biznesowe, podatkowe czy prawne, to tylko niektóre z możliwych form wsparcia. Ich celem jest jak najbardziej dokładne dopracowanie pomysłu i przygotowanie do wejścia na rynek.

Reklama

Nowatorskim projektem. Tak kompleksowe wsparcie start-upów, jakie oferują platformy, pojawiło się w Polsce po raz pierwszy. Innowacyjne firmy są wspierane z różnych źródeł, jednak opieka inkubatora daje szansę na prostsze przejście całego procesu budowania i rozwijania start-upu we współpracy z jedną instytucją.

Pomocą dla młodych innowatorów. Dla młodych - ponieważ pomysły mogą zgłaszać osoby poniżej 35. roku życia. Dla innowatorów - gdyż nie każdy projekt ma szansę na uzyskanie wsparcia. Warunkiem jest pomysł na biznes, który oferuje nowoczesne produkty albo usługi.

Portfelem innowacyjnych spółek. Najbardziej rokujące biznesowo pomysły mogą liczyć na jeszcze jeden etap wsparcia. Jest to dotacja, która może sięgnąć 800 tys. zł. Jej celem jest pomoc start-upowi w pierwszym okresie jego funkcjonowania.

Siłą Polski wschodniej. Jest jeszcze jeden warunek dla pomysłodawców, którzy chcą skorzystać ze wsparcia platform startowych. Ich startup musi zostać zarejestrowany i być prowadzony w jednym z pięciu województw wschodniej Polski - lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Wszystko to dlatego, że platformy są finansowane ze środków Programu Polska Wschodnia.

Cieszą się ogromnym zainteresowaniem Nie powinny cię zmylić ograniczenia wiekowe czy geograficzne, ani wyłącznie innowacyjny charakter start-upów. Mimo konieczności spełnienia konkretnych warunków, zainteresowanie wsparciem platform startowych jest ogromne. Potencjał młodych przedsiębiorców jest więc bardzo duży.

W pierwszej, pilotażowej edycji wsparcie oferowały trzy instytucje: Connect (Lubelski Park Naukowo Technologiczny i partnerzy), Hub of Talents (Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i partnerzy), TechnoparkBiznesHub (Kielecki Park Technologiczny i partnerzy). Do tych trzech podmiotów zgłosiło się prawie 2,5 tysiąca pomysłodawców. Platformy nie spodziewały się aż takiego zainteresowania.

Z tej ogromnej puli pomysłów wybrano 210 najlepszych, które zostały objęte inkubacją. Prawie wszystkie projekty (bo aż 199) pomyślnie przeszły przez cały proces. Oznacza to prawie 200 nowych start-upów powstałych we wschodniej części naszego kraju. Wiele z nich wystąpiło o pomoc finansową. Do końca 2017 roku prawdopodobnie ok. połowa tych młodych firm otrzyma dotację na początek swojej działalności.

Efekty działalności pierwszych platform startowych są bardzo zadowalające. Jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w pierwszej połowie 2018 roku zostaną wybrane kolejne. Może zainteresuje cię ich oferta? Więcej informacji oraz aktualności na ten temat znajdziesz na Portalu Platform Startowych.

Pomysłów nie brakuje

Może czasem zastanawiasz się, skąd ludzie mają takie ciekawe pomysły na biznes. Na pewno to samo przyjdzie ci do głowy, kiedy przejrzysz informacje o start-upach, które powstały w ramach platform startowych w Polsce wschodniej:

- program do wykrywania usterek w maszynach przemysłowych,

- system do badań opinii publicznej,

- zdalne sterowanie oświetleniem szklarniowym,

- szyba z regulowaną przejrzystością,

- automat do segregowania miękkich owoców,

- analizy do gier typu fantasy-basketball,

- gra geolokalizacyjna oparta na mitologii słowiańskiej.

To tylko kilka przykładów innowacyjnych projektów. Liczy się pomysł i potencjał biznesowy.


INTERIA
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy