Reklama

​Nie stój w miejscu! Mobilność się opłaca

Kiedy wyjeżdżasz w podróż, pewnie chcesz zobaczyć jak najwięcej. Jeździsz, zwiedzasz, nie spędzasz całego czasu w jednym miejscu. Naszą karierę zawodową coraz częściej można porównać właśnie do takiej podróży. Dzięki Funduszom Europejskim mobilność stała się też jednym ze sposobów radzenia sobie na rynku pracy.

Czasem chcemy, a czasem sytuacja wymusza na nas zmiany. Przeprowadzamy się w inne miejsca. Zmieniamy pracę. Przenosimy się do innej branży. To zupełnie normalne. Dla osób ceniących stabilizację może być męczące, ale na pewno daje nam wiele możliwości rozwoju i poznania świata.

Mobilność to...

Reklama

...skłonność do zmian, których celem jest poprawa naszej sytuacji. Fundusze Europejskie pomagają w mobilności geograficznej i międzysektorowej. Ta pierwsza oznacza np. przeprowadzkę albo konieczność dojazdów do pracy. Może jednak wiązać się także z wyjazdem zagranicznym w celu zdobycia nowych kwalifikacji. Ta druga wiąże się ze zmianą branży i przekwalifikowaniem się na inny zawód.

Czasem w celu znalezienia lepszej pracy musimy przeprowadzić się do innej miejscowości. A to wiąże się z kosztami - np. trzeba znaleźć mieszkanie. W takiej sytuacji możesz starać się o tzw. bon na zasiedlenie. Warunkiem jest przeprowadzka do miejsca oddalonego o co najmniej 80 km albo o minimum 3 godziny drogi od twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. W nowej pracy musisz być zatrudniona legalnie i otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie (2 tys. zł brutto miesięcznie). Maksymalna kwota bonu na zasiedlenie to ponad 8 tys. zł. Środki będziesz mogła przeznaczyć na "urządzenie się", czyli pomoc w pierwszych momentach w nowym miejscu. Żeby nie zwracać bonu, w nowej pracy musisz zostać przez co najmniej sześć miesięcy.

Pomoc możesz otrzymać także w sytuacji, kiedy nową pracę znajdujesz w takim miejscu, że nie musisz się przeprowadzać, ale za to musisz do niego dojeżdżać. To też oznacza koszty, np. korzystania z autobusów czy pociągów. Dzięki dofinansowaniu możesz przez okres 12 miesięcy otrzymywać częściowy zwrot tych wydatków. Taki dodatek przysługuje tylko osobom, które zarabiają miesięcznie mniej niż 4 tys. zł brutto.

O bony na zasiedlenie oraz refundację kosztów dojazdu możesz się starać w swoim urzędzie pracy.

Podróż po kwalifikacje

W unijnym Programie Wiedza Edukacja Rozwój znajdziesz projekty związane z mobilnością ponadnarodową. Dzięki nim możesz wziąć udział w wizycie studyjnej w innym kraju Unii Europejskiej. Udział w projekcie daje podwójną korzyść - zdobywasz nowe kwalifikacje, ale jednocześnie poznajesz nowy kraj. Trudno o lepsze okoliczności do zyskiwania wiedzy i doświadczenia. Oczywiście przy okazji masz świetną szansę na podszkolenie języka obcego.

Wszystkie instytucje, które organizują programy mobilności ponadnarodowej znajdziesz m.in. na Mapie Dotacji UE. O ofertę możesz także zapytać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Pomogą ci

Organizatorami takich projektów są m.in. Open Education Group Sp. z o.o. z Białegostoku i Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" z siedzibą w Lublinie.

- Projekt "Knowledge exchange - wymiana dobrych praktyk" zakłada udział 40 osób z woj. lubelskiego w tzw. mobilnościach ponadnarodowych organizowanych na Cyprze. Podczas szkolenia warsztatowego uczestnicy projektu poznają metody pracy z młodzieżą stosowane przez ekspertów naszej organizacji partnerskiej z Cypru. Uczestnicy mają okazję również odbyć wizyty i spotkać się z pracownikami instytucji pracujących z młodzieżą na Cyprze - mówi Jacek Korzeniak z Fundacji "OIC Poland".

- Po powrocie do kraju uczestnicy projektu przygotowują raporty z wyjazdu. Przedstawiają w nich możliwości wykorzystania w praktyce i wprowadzenia rozwiązań, z którymi zapoznali się podczas wizyty zagranicznej. Jednym z najważniejszych zadań uczestników jest przeprowadzenie warsztatów dla innych pracowników swojej instytucji w celu przekazania zdobytej wiedzy i rozważenia możliwości wdrożenia dobrych praktyk - mówi Jacek Korzeniak. - Szczególną uwagę uczestników naszego projektu zwróciła praca tzw. streetworkera, która w Polsce nie jest jeszcze aż tak znana i powszechna. Uczestnicy mobilności z wielką uwagą przyglądali się tej formie kontaktu z młodzieżą i potwierdzili, że będą chcieli wykorzystać ją w swojej pracy - dodaje.

Open Education Group to firma szkoleniowa, która specjalizuje się w nauce języków i tłumaczeniach. Dzięki temu miała możliwość nawiązania współpracy z instytucjami z innych krajów pracującymi z młodzieżą. Z kolei Fundacja "OIC Poland" to organizacja pozarządowa, która od ponad 25 lat działa na rzecz rozwoju Lubelszczyzny, w tym pomaga młodym osobom nabyć kompetencje poszukiwane na rynku pracy.

- W ramach projektu "AKTYWNI ZAANGAŻOWANI - mobilności ponadnarodowe osób pracujących z młodzieżą" 50 osobom z województwa podlaskiego zorganizowaliśmy wizyty studyjne, szkolenia oraz tzw. job shadowing w Hiszpanii, Portugalii oraz Rumunii - mówi Marcin Waszkiewicz z Open Education Group. - Projekt skierowaliśmy do polskich nauczycieli z wieloletnim stażem, ponieważ często przestają szukać nowych sposobów oraz rozwiązań podczas rozwijania np. kreatywności dzieci i młodzież. Poprzez udział w projekcie uczestnicy mogą niejako "odnowić" swój zapał do pracy, zmienić swoje podejście do dotychczasowego sposobu wykonania obowiązków oraz rozwinąć się zawodowo.

- Mobilność ponadnarodowa pozwala rozwinąć się zawodowo, poznać metody oraz kulturę kraju. Dzięki takim projektom jak ten jesteśmy w stanie wspomóc zarówno nauczycieli jak i dzieci/młodzież - przez co bezpośrednio wpłynąć na zmianę sposobu realizacji wsparcia w macierzystych placówkach uczestników projektu - wyjaśnia Marcin Waszkiewicz.

To się opłaca

Dzięki Funduszom Europejskim możesz także rozwinąć swoje kompetencje nie wyjeżdżając z kraju. Nowe, bądź wyższe, kwalifikacje to nowe możliwości. Podobnie jest ze zmianą miejsca pracy. Może być to trudne, ale z pewnością da ci szanse na rozwój i poznanie nowych osób. Dlatego nie stój w miejscu - mobilność się opłaca.

Projekty mobilności ponadnarodowej to z pewnością gwarancja nowych możliwości rozwoju. A jest ich coraz więcej. W Programie Wiedza Edukacja Rozwój trwają kolejne konkursy, w których wybierane są nowe instytucje oferujące rozwój poza granicami kraju. Jeśli reprezentujesz np. fundację czy firmę i chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie, albo jeśli po prostu jesteś zainteresowana udziałem w takich projektach, to zajrzyj do ogłoszeń o nowych konkursach. Jeden z nich dotyczy staży, praktyk czy wymiany międzynarodowej przedstawicieli miast wyróżnionych jako Human Smart Cities. Kolejne (ich zasady znajdziesz tutaj oraz tutaj) są skierowane na budowanie nowych rozwiązań i wypracowywanie nowych pomysłów we współpracy z zagranicznymi partnerami.

INTERIA
Reklama