Reklama

​Zafunduj sobie firmę

Masz pomysł na biznes. Wierzysz, że ci się uda. Chcesz jak najlepiej zrealizować swój plan. I wtedy na twojej drodze pojawia się przeszkoda: skąd wziąć środki na wystartowanie ze swoją firmą? Postaramy się pomóc ci w pokonaniu tej przeszkody. Pokażemy ci szanse na dofinansowanie, jakie otrzymujesz dzięki Funduszom Europejskim.

Tak wiele informacji...

Możliwości dofinansowania na założenie firmy jest wiele. Z jednej strony to bardzo dobrze - masz w czym wybierać. Z drugiej jednak powoduje to natłok informacji i trochę zamieszania. Najpierw więc uporządkujmy.

Reklama

...o tym, kto może skorzystać

Przede wszystkim fundusze na założenie firmy i jej początkowy rozwój mogą być przyznane w postaci dotacji, preferencyjnej pożyczki albo tzw. funduszy kapitałowych. Pierwsza forma jest oczywiście korzystniejsza (bo funduszy nie musisz zwracać), ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Dotacje są skierowane przede wszystkim  do osób niezatrudnionych i będących w trudnej sytuacji na rynku pracy (np. mających mniej niż 30 albo więcej niż 45 lat, bezrobotnych długotrwale, z niepełnosprawnościami, itp.). Poza tym na dotacje mogą liczyć osoby mieszkające na obszarach wiejskich i tam planujące rozpocząć swoją działalność gospodarczą. W innych przypadkach możesz skorzystać z preferencyjnych pożyczek. Co prawda musisz je później zwrócić, ale są nisko oprocentowane i wymagają znacznie mniej formalności. Fundusze kapitałowe to bardziej skomplikowana kwestia. Zwykle są one połączeniem dwóch korzyści: doradztwa oraz tzw. "wejścia kapitałowego". To drugie oznacza objęcie części udziałów w twojej nowo otwartej firmie w zamian za wsparcie finansowe. Aby uzyskać taką pomoc, powinnaś mieć pomysł na nowatorski, kreatywny biznes. To w takie firmy najchętniej inwestują fundusze kapitałowe.

...o tym, ile możesz dostać

Kolejną różnicą w źródłach dofinansowania na start działalności jest wysokość pomocy finansowej. Dotacje dla osób niepracujących zwykle wynoszą ok. 20 tys. zł. Dotacje na obszarach wiejskich albo na pierwszą działalność mogą być wyższe, ale najczęściej nie przekraczają 70 tys. zł. Pożyczki na start firmy zwykle zamykają się w kwocie ok. 50 tys. zł. Sposobem na ich podniesienie jest założenie firmy i staranie się o pożyczkę na jej rozwój. Wtedy masz szansę otrzymać do kilkuset tysięcy złotych. Inwestycje funduszy kapitałowych mogą sięgnąć nawet kilku milionów złotych.

...o tym, ile to zajmuje czasu

Pozostaje jeszcze kwestia czasu. Najszybszą formą pomocy są pożyczki, o które możesz się starać przez cały czas, a formalności związane z ich uzyskaniem są mniejsze. Staranie się o dotacje zajmuje więcej czasu, bo wnioski o nie możesz zwykle składać tylko w konkretnie wskazanych terminach. Poza tym dłużej trwa uzyskiwanie zgody na ich otrzymanie. Podobnie jest ze wsparciem funduszy kapitałowych. Analizy potencjału twojej firmy oraz negocjacje z inwestorem zajmują sporo czasu.

...o źródłach dofinansowania

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej różnicy. Znaczna część funduszy na zakładanie działalności gospodarczej pochodzi z Funduszy Europejskich. Szukając informacji o możliwościach dofinansowania, znajdziesz jednak także opcje niezwiązane z programami UE, a wspierane z budżetu państwa.

Przechodząc do konkretów

Skoro tych możliwości jest tak dużo, to pewnie oczekujesz konkretnej i krótkiej informacji o każdej z opcji. Mówisz - masz! Zobacz, jakie możliwości dają ci Fundusze Europejskie.

a) Nie pracujesz i myślisz o otwarciu własnej firmy

Podstawowa możliwość, to dotacje na założenie swojej firmy. Są one dostępne w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (dla osób poniżej 30. roku życia) lub Programie Regionalnym w twoim województwie (dla osób mających więcej niż 30 lat). Dotacje są skierowane przede wszystkim do osób niezatrudnionych i będących w trudnej sytuacji na rynku pracy (np. z niepełnosprawnościami, bezrobotnych długotrwale).

W pierwszym etapie opracowywany jest tzw. indywidualny plan działania. Jego celem jest sprawdzenie, jakie formy pomocy są najlepiej dostosowane do twoich potrzeb. Następnie będziesz mogła skorzystać np. ze szkoleń, staży zawodowych, pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego. Jedną z form wsparcia jest też dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wynosi ona zwykle ok. 20 tys. zł. Możesz ją przeznaczyć na różne inwestycje konieczne do otwarcia firmy. Za wybór instytucji udzielających dotacji oraz za koordynację całego procesu odpowiadają najczęściej wojewódzkie urzędy pracy w każdym regionie.

Aktualne informacje o projektach realizowanych w twoich okolicach możesz znaleźć dzięki wyszukiwarce dotacji, kontaktując się ze swoim urzędem pracy, oraz odwiedzając Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.

Z takiego dofinansowania skorzystała Olga Arcikiewicz-Mosiądz, założycielka firmy "oLgOVE". - To, czym obecnie się zajmuję to spełnienie moich dziecięcych pasji, młodzieżowych fascynacji oraz wcześniej porzuconych planów. Od zawsze interesowało mnie projektowanie drobnych przedmiotów dekoracyjnych, aranżowanie pomieszczeń i rozwijanie umiejętności manualnych. Nieprzewidziane wydarzenia z młodości pchnęły mnie w zupełnie innym kierunku zawodowym i przez wiele lat pracowałam jako "marketingowiec". Całe szczęście zawód ten wymaga kreatywności i pomysłowości, więc mogłam się w pracy spełniać... Do czasu - opowiada pani Olga. - Wreszcie nadszedł ten dzień i mogłam z radością wrócić do dawnych zamiłowań i przeobrazić je w swoją firmę. Z pomocą przyszło dofinansowanie z Urzędu Pracy (dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób po 30. roku życia), które dało środki na wyposażenie pracowni i warsztatu w niezbędne meble i urządzenia.

- Za mną prawie dwa lata realizacji różnego rodzaju warsztatów i spotkań. Niezwykłe znajomości i wartościowe doświadczenia. To był także czas osobistego rozwoju - udziału w wielu szkoleniach, aby już wkrótce poszerzyć swoją ofertę o zajęcia rozwojowe i wzmacniające dla dzieci i rodziców - wspomina właścicielka "oLgOVE". - To był także czas współtworzenia ciekawych wydarzeń. Jednym z nich (powstawał z niesamowitą osobą - Pauliną Borsuk) był cykl spotkań - warsztatów "Kobieta przez duże S". Przewrotna i tajemnicza nazwa. Każda kobieta mogła sobie to swoje S (jedno lub więcej) odnaleźć w trakcie warsztatów z Pauliną... Dla mnie osobiście, gdy pracowałyśmy nad planem warsztatów, to symboliczne S odnosiło się do Spokojna, Szczęśliwa i Spełniona, gdyż tak właśnie się czuję.

b) Zainteresowały cię pożyczki na założenie lub rozwój firmy

Jeśli nie spełniasz jakichś warunków, o których przed chwilą czytałaś, pomyśl o preferencyjnych pożyczkach na założenie lub rozwój swojej firmy. O ofertę instytucji, które ich udzielają, zapytaj w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Konsultanci pomogą ci przeszukać dostępne projekty oraz opowiedzą o tych planowanych w niedalekiej przyszłości.

Pożyczki unijne na zakładanie działalności gospodarczej trzeba zwrócić. Mają jednak także wiele zalet. Po pierwsze, są łatwiej dostępne - mają krótsze procedury, mniej formalności, a wnioskować o nie można przez cały czas. Po drugie, są korzystniejsze niż kredyty w bankach komercyjnych - zwykle mają niższe oprocentowanie, a ich spłata jest bardziej elastyczna.

c) Planujesz otworzyć firmę na wsi

Jeśli mieszkasz na wsi i tam chcesz założyć firmę, to masz szansę na dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są one udzielane przez tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD). Dzięki wyszukiwarce łatwo znajdziesz LGD działające w twoich okolicach. Ważne, abyś zarejestrowała firmę na terenie działania danej LGD (jest to obszar kilku sąsiadujących gmin). Poza tym specjalność twojej firmy powinna być była zgodna z tzw. strategią rozwoju lokalnego (czyli planem opracowanym przez LGD we współpracy z mieszkańcami i samorządem). Dotacje mogą najczęściej pokryć 100% planowanych przez ciebie wydatków, o ile nie przekraczają maksymalnej kwoty (zwykle 65-70 tys. zł). Skontaktuj się ze swoją Lokalną Grupą Działania, aby poznać szczegółowe warunki i terminy wnioskowania o takie dotacje.

d) Masz nowatorski pomysł i chcesz założyć start-up

Pod koniec tego roku i w 2018 r. będziesz mogła skorzystać ze wsparcia w Programie Inteligentny Rozwój. Szczególnie powinny cię zainteresować dwie opcje finansowania: Starter oraz Biznest. Obie skierowane są do firm na wczesnym etapie rozwoju - często jeszcze przed pierwszą sprzedażą. Inwestorzy (fundusze kapitałowe lub inne instytucje) są wybierani przez Polski Fundusz Rozwoju. Do nich możesz zgłosić swój pomysł. Jeśli będą zainteresowani twoją firmą, to podzielą się z tobą swoimi pieniędzmi, doświadczeniem, kompetencjami i kontaktami. Tym samym dostarczą ci tzw. smart money. W zamian obejmą część udziałów w twojej firmie.

W Starterze inwestorami są fundusze kapitałowe, czyli firmy zajmujące się profesjonalnym inwestowaniem w start-upy. Mogą wyłożyć do 1 mln zł na twoją firmę. W Biznest z kolei duży udział mają aniołowie biznesu, czyli majętne osoby inwestujące w młode firmy z potencjałem. Tutaj kwota może sięgnąć nawet 4 mln zł.

Trwają jeszcze prace związane z wyborem inwestorów. Z bieżącymi informacjami na ten temat możesz zapoznać się na stronie Polskiego Funduszustronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pamiętaj, że oferta FE dla początkujących start-upów nie kończy się na Starterze i Biznest. W 2018 r. dla młodych firm dostępne będzie też wsparcie z Programu Polska Wschodnia i Programów Regionalnych. O szczegóły pytaj w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

A to i tak nie wszystko

Nie zapominaj o jeszcze dwóch ważnych rzeczach.

Po pierwsze, szukając wsparcia na start, na pewno trafisz na jeszcze inne opcje. Swoje fundusze (pochodzące ze środków krajowych) na wspieranie przedsiębiorczości mają powiatowe urzędy pracy. Dużą popularnością cieszy się też rządowy program "Wsparcie w starcie" realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niektóre fundacje czy inne organizacje pomagające w rozwoju biznesu oferują granty ze środków państwowych lub prywatnych.  

Po drugie, jeżeli otrzymasz dofinansowanie na start firmy, nadal możesz starać się o kolejne środki. Weź to pod uwagę planując rozwój swojej firmy.

Mamy nadzieję, że dzięki dofinansowaniu zrealizujesz swoje marzenia. Tak, jak Arcikiewicz-Mosiądz z "oLgOVE": "Intencją stworzenia ‘oLgOVE’ jest taka moja osobista potrzeba zwrócenia uwagi na to, aby wartością było spokojne i uważne życie. Aby dorośli - szczególnie kobiety - dawały sobie czas: na swoje pasje, na powolność, na zapomnienie, a dzieci aby miały okazję rozwijać się w kierunku, który sprawia im dużo radości i może wzmacniać ich poczucie własnej wartości i pewności siebie. Patrząc z zaciekawieniem w przyszłość, marzę o tym, aby zarówno dorośli i dzieci odnaleźli w ‘oLgOVE’ swój kawałek szczęśliwego świata".

Reklama