Reklama

​Innowacja to praktyka

Innowacje kojarzą nam się z laboratoriami, skomplikowanymi technologiami i wielkimi korporacjami Ale małe i średnie firmy, które nie mają aż tak dużego zaplecza i aparatury, również mogą rozwijać się dzięki inwestowaniu w innowacje. Zlecają badania bardziej doświadczonym ośrodkom, albo korzystają z wiedzy i kompetencji współpracujących osób. Efektem są np. nowe produkty w ofercie i nowi, zadowoleni klienci. Przykład? W fabryce pod Lublinem powstają prozdrowotne receptury makaronu.

Działania prowadzące do powstania innowacji to inaczej prace badawczo-rozwojowe. Możesz otrzymać dofinansowanie unijne na ich realizację. Możesz także zlecić przeprowadzenie badań bardziej doświadczonej w tym zakresie instytucji (np. uczelni). Innym sposobem jest zakup gotowych już rezultatów. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat dofinansowania takich prac, a także budowania współpracy z instytucjami naukowymi.

Wchodzimy na rynek

Reklama

Koszt wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu jest nieraz większy niż samo przeprowadzenie badań. W chwili wprowadzania w życie rezultatów prac badawczych pojawia się bowiem inwestycja. Oznacza to, że musisz posiadać fundusze na odpowiednie pomieszczenia (np. halę produkcyjną), sprzęty i urządzenia (np. linię produkcyjną opartą na nowoczesnej technologii) oraz inne istotne wydatki.

Czasem musisz też popracować jeszcze nad samą technologią - np. dostosować wyniki badań, które posiadasz, do konkretnej inwestycji. Takie działania są nazywane pracami rozwojowymi. Przy wdrożeniu wyników badań przydaje się też dobre zaplanowanie całego procesu. Dlatego wśród wydatków z nim związanych nie powinnaś zapominać o kosztach doradcy.

Wdrażając innowacyjne rozwiązania....

...możesz liczyć na dofinansowanie ze środków unijnych. Znajdziesz je w Programie Inteligentny Rozwój, Programie Polska Wschodnia i programie regionalnym w twoim województwie. Dofinansowanie możesz przeznaczyć na wydatki inwestycyjne, na prace rozwojowe nad dostosowaniem innowacyjnego rozwiązania oraz na doradztwo.

Inteligentny rozwój

Program Inteligentny Rozwój jest bardzo ważnym źródłem dofinansowania innowacji. Fundusze na wdrożenie wyników badań znajdziesz w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oferuje ona działanie "Badania na rynek". Możesz w nim złożyć wniosek na projekt wdrożeniowy, jeśli jego wartość przekracza 5 mln zł. Aby wnioskować o dotację musisz posiadać wyniki badań, które przeprowadziłaś samodzielnie lub które zleciłaś jednostce naukowej. Konkursy na takie dotacje już trwają i zakończą się 28 lutego 2018 roku.

Zwróć uwagę na to, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości równolegle przyjmuje wnioski w konkursie ogólnym (dostępnym dla wszystkich) oraz w konkursie dla firm zlokalizowanych w tzw. średnich miastach. Listę miejscowości znajdziesz przy ogłoszeniu o konkursie.

W Programie Inteligentny Rozwój możesz korzystać także z tzw. kredytu na innowacje technologiczne. Najpierw pozyskujesz w banku promesę kredytu na technologię. Potem składasz wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli bank rozpatrzy go pozytywnie, to dostaniesz promesę premii technologicznej, którą przeznaczysz na spłatę części kapitału kredytu w banku. Zapoznaj się ze szczegółami tego dofinansowania. Ogłoszenie konkursu planowany jest w styczniu przyszłego roku.

Program Inteligentny Rozwój zawiera jeszcze inne instrumenty, które mogą ci pomóc we wdrożeniu innowacji w twojej firmie. Zwróć uwagę na niedawno uruchomione działanie "Fundusz gwarancyjny wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw". Możesz w nim uzyskać poręczenie spłaty twojego kredytu bankowego. Wszystkie informacje, w tym listę współpracujących banków, znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o gwarancje możesz składać cały czas.

Rozwój w regionach

Nawet jeśli samodzielnie nie realizujesz prac badawczych, możesz starać się o dofinansowanie na wdrożenie innowacji w Programie Polska Wschodnia oraz w programie regionalnym w twoim województwie.

Program Polska Wschodnia jest skierowany do firm z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dofinansowanie przeznaczone jest na tworzenie innowacyjnych wyrobów i usług przez przedsiębiorców na co dzień współpracujących z innymi firmami. Aby starać się o dotację, musisz stać się członkiem takiej grupy firm. Potraktuj to jako szansę. Dzięki współpracy łatwiej będzie ci prowadzić własny biznes. Ogłoszenie kolejnego konkursu planowane jest w kwietniu przyszłego roku.

W programie regionalnym twojego województwa także znajdziesz bogatą ofertę dofinansowania na wdrażanie innowacji. Szczegółowe warunki, terminy składania wniosków czy dostępne kwoty są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. O szczegóły dotyczące twojego regionu zapytaj w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Firma z apetytem

- Mimo lokalnego pochodzenia Makaroniarnia POL-MAK ma duży apetyt na rozwój. Od lat konsekwentnie ją rozwijamy i podnosimy jakość produktów. Chcemy też być na bieżąco z potrzebami konsumentów. Nie byłoby to możliwe bez nowych receptur i sposobów produkcji. A te powstają dzięki pracom badawczo-rozwojowym - mówi Dominik Polak z firmy POL-MAK SA, wytwórni makaronu domowego, która realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich.

Dlaczego realizują i wdrażają państwo prace badawczo-rozwojowe?

- Zmieniają się gusta konsumentów, klienci chcą mieć coraz większy wybór form makaronów, których używają do najróżniejszych dań. Zmienia się styl życia. Nie bez znaczenia są rozwijające się choroby uczulenia pokarmowe, cukrzyca, choroby układu krążenia, które dotykają coraz to większego procenta społeczności. Obserwujemy te trendy i stale badamy rynek. Dzięki pracom B+R i współpracy z jednostkami naukowymi możemy tworzyć makarony dostosowane do nowych potrzeb i oczekiwań konsumentów.

Na jakie korzyści liczą państwo w związku z realizacją kredytu technologicznego?

- Projekt polega na wprowadzeniu do naszej firmy nowej technologii wytwarzania makaronu. Technologia ta powstała dzięki własnym pracom badawczo-rozwojowym. Dzięki niej ulepszymy sposób wyrabiania makaronów jajecznych, nadamy im formę i smak jeszcze bardziej przypominające domowy makaron. Dla osób, które z przyczyn zdrowotnych są zmuszone do rezygnacji lub ograniczania spożycia makaronu z jaj kurzych, stworzymy makarony o tradycyjnych kształtach z jaj przepiórczych czy z mąki pełnoziarnistej. Dodatkowo zastosujemy autorską technologię pakowania makronów, dzięki której zwiększymy nasze możliwości produkcyjne, a przez to będziemy bardziej konkurencyjni w walce o kontrakty dla sieci ogólnopolskich.

Czy proces starania się o dotacje jest trudny?

- Nie będziemy ukrywać, że proces pozyskiwania, jak i rozliczania dotacji jest wymagający. Co więcej, zasady konkurencyjności przy wyborze wykonawców czy dotrzymywanie wszelkich terminów są kluczowe w procesie rozliczenia dotacji.

Jaką mają państwo na niego receptę?

- Przede wszystkim wysoka skuteczność w pozyskiwaniu funduszy wynika z ich celowości. Zarówno z ekonomicznego, jak i marketingowego punktu widzenia. Przygotowywaliśmy się do tego od lat. Poszerzaliśmy strukturę firmy, prowadziliśmy prace badawczo-rozwojowe, rozwijaliśmy dystrybucję, dbaliśmy o standardy jakościowe produktów, pozyskiwaliśmy certyfikaty. Świadomie kreowaliśmy markę Polmak w określonym kierunku. Dzięki temu w momencie pojawienia się możliwości współfinansowania inwestycji byliśmy przygotowani, by z niej skorzystać.

- Naszą receptą są też specjaliści. Współpracujemy z firmami z zewnątrz, ale i nasi pracownicy są doskonale przeszkoleni w zakresie pozyskiwania, nadzorowania i rozliczania projektów.

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy