Reklama

Klątwa Oscarów: Czy laureaci mają się czego obawiać?

Od lat po Hollywood krąży legenda o klątwie, która dotyka zdobywców złotej statuetki. Możemy usłyszeć różne jej wersje: od dramatycznego końca kariery po pewny rozwód lub rozstanie. Jedna mówi, że dotyczy ona wyłącznie aktorki, a inna, że płeć nie ma znaczenia. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy. Co odkryli?

Michael Jensen i Heeyon Kim jako pierwsi przyjrzeli się klątwie Oscarów z naukowej perspektywy. W 2015 r. opublikowali w Organization Science wyniki swoich empirycznych badań. Ich punktem wyjścia było założenie, że otrzymanie złotej statuetki ma negatywny wpływ na późniejszą karierę zawodową oraz życie osobiste.

Zawodowa klątwa: prawda czy mit?

Reklama

Poczatkowo uważano, że otrzymanie Oscara to początek końca kariery aktorskiej. Humphrey Bogart powiedział swojego czasu:

- Widziałeś, co dzieje się z niektórymi zdobywcami Oscara? Resztę życia spędzili, odrzucając scenariusze i czekając na wielką rolę. Do diabła, mam nadzieję, że nigdy nie zostanę nominowany ponownie.

Każdego roku media opisują przypadki aktorów i aktorek, o których świat zapomniał po zdobyciu wymarzonej statuetki lub zaczęli grać w filmach poniżej swoich możliwości. Wystarczy wspomnieć chociażby Louise Fletcher, która otrzymała nagrodę za rolę siostry Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem", czy Adriena Brody'ego z Oscarem za rolę w filmie "Pianista".

Badacze nie znaleźli jednak żadnych dowodów na negatywny wpływ nominacji czy otrzymania statuetki na dalszy przebieg kariery zawodowej. Wniosek ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyniki badań pokazały jednoznacznie, że laureaci Oscara pojawiają się średnio w większej liczbie filmów niż nominowani do Oscara. Z kolei nominowani występują w większej liczbie filmów niż aktorzy bez nominacji.

Innymi słowy, zawodowa klątwa Oscara to jedynie hollywoodzki mit.

Miłosna klątwa: zaskakujące wnioski

Określenie "klątwa Oscarów" w kontekście życia osobistego po raz pierwszy pojawiło się w 2010 r., kiedy kilka dni po otrzymaniu statuetki rozpadło się małżeństwo Sandry Bullock. Wyszły wtedy na jaw zdrady jej ówczesnego męża Jesse'ego Jamesa, a gazety rozpisywały się o ich rozstaniu, ilustrując artykuły zdjęciem Bullock z Oscarem w ręku i niewiernym małżonkiem u boku.

Ludzie przypomnieli sobie, że to niejedyna sytuacja, w której ona dostała Oscara za najlepszą rolę pierwszo- lub drugoplanową, a on wdał się w romans lub z innego powodu spakował walizki i zniknął. Niedługo po zdobyciu upragnionej statuetki rozpadły się też małżeństwa Halle Berry, Reese Witherspoon, Julii Roberts, Kim Basinger, Susan Sarandon, Hilary Swank i Kate Winslet.

Co więcej, wyszło na jaw, że "klątwa" uderzyła po raz pierwszy o wiele wcześniej. Zapoczątkowała ją Claudette Colbert, która rozwiodła się z mężem w 1935 r., kilka miesięcy po otrzymaniu Oscara za rolę w filmie "Ich noce".

Michael Jensen i Heeyon Kim stawili czoło legendzie, mówiącej, że miłosna klątwa dotyka wyłącznie aktorki. Przeanalizowali dane o ilości rozstań i rozwodów wśród osób nominowanych i laureatów Oscara, a wyniki okazały się zaskakujące!

Statystyka nie zostawiła suchej nitki na tezie o miłosnej klątwie: wśród nominowanych i nagrodzonych kobiet ilość rozstań nie tylko się nie zwiększyła, ale w niektórych przypadkach wręcz zmalała.

Powód do niepokoju powinni mieć natomiast panowie. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: otrzymanie złotej statuetki przez mężczyznę istotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwodu lub rozstania. Co ciekawe, sama nominacja wydaje się nie mieć wpływu na dalsze szczęście w związku.

Jakie zatem wnioski płyną z przeprowadzonego badania? Zwycięstwo (ale też sama nominacja) może pomóc w karierze, ale również zrujnować małżeństwo - jeśli laureatem zostanie mężczyzna.

Oscary 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Niektóre gwiazdy mogą mieć poważne powody do niepokoju. Czy wraz ze złotą statuetką dotknie je miłosna klątwa?

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy