Klątwa Oscarów: Czy laureaci mają się czego obawiać?

Od lat po Hollywood krąży legenda o klątwie, która dotyka zdobywców złotej statuetki. Możemy usłyszeć różne jej wersje: od dramatycznego końca kariery po pewny rozwód lub rozstanie. Jedna mówi, że dotyczy ona wyłącznie aktorki, a inna, że płeć nie ma znaczenia. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy. Co odkryli?

Michael Jensen i Heeyon Kim jako pierwsi przyjrzeli się klątwie Oscarów z naukowej perspektywy. W 2015 r. opublikowali w Organization Science wyniki swoich empirycznych badań. Ich punktem wyjścia było założenie, że otrzymanie złotej statuetki ma negatywny wpływ na późniejszą karierę zawodową oraz życie osobiste.

Zawodowa klątwa: prawda czy mit?

Reklama

Poczatkowo uważano, że otrzymanie Oscara to początek końca kariery aktorskiej. Humphrey Bogart powiedział swojego czasu:

- Widziałeś, co dzieje się z niektórymi zdobywcami Oscara? Resztę życia spędzili, odrzucając scenariusze i czekając na wielką rolę. Do diabła, mam nadzieję, że nigdy nie zostanę nominowany ponownie.

Każdego roku media opisują przypadki aktorów i aktorek, o których świat zapomniał po zdobyciu wymarzonej statuetki lub zaczęli grać w filmach poniżej swoich możliwości. Wystarczy wspomnieć chociażby Louise Fletcher, która otrzymała nagrodę za rolę siostry Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem", czy Adriena Brody'ego z Oscarem za rolę w filmie "Pianista".

Badacze nie znaleźli jednak żadnych dowodów na negatywny wpływ nominacji czy otrzymania statuetki na dalszy przebieg kariery zawodowej. Wniosek ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyniki badań pokazały jednoznacznie, że laureaci Oscara pojawiają się średnio w większej liczbie filmów niż nominowani do Oscara. Z kolei nominowani występują w większej liczbie filmów niż aktorzy bez nominacji.

Innymi słowy, zawodowa klątwa Oscara to jedynie hollywoodzki mit.

Miłosna klątwa: zaskakujące wnioski

Określenie "klątwa Oscarów" w kontekście życia osobistego po raz pierwszy pojawiło się w 2010 r., kiedy kilka dni po otrzymaniu statuetki rozpadło się małżeństwo Sandry Bullock. Wyszły wtedy na jaw zdrady jej ówczesnego męża Jesse'ego Jamesa, a gazety rozpisywały się o ich rozstaniu, ilustrując artykuły zdjęciem Bullock z Oscarem w ręku i niewiernym małżonkiem u boku.

Reklama

Najlepsze tematy