Reklama

Jak znaleźć idealny żłobek i przedszkole

Kiedy jesteś młodą mamą i chcesz wrócić do aktywności zawodowej, stajesz w obliczu problemu - jak zapewnić opiekę nad twoim maluchem. Nie każda z nas może liczyć na pomoc babci, nie każdą stać na nianię czy prywatny żłobek lub przedszkole. Nie zawsze udaje się trafić na dobre rozwiązanie. Chcemy ci w tych poszukiwaniach pomóc i podpowiedzieć, jak mogą cię wesprzeć Fundusze Europejskie.

Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi cały czas rośnie. Jeszcze w 2011 działało 571 placówek. Teraz jest ich cztery razy więcej. Jednak to ciągle za mało dla wszystkich maluchów. Dlatego dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich powstają nowe żłobki i inne miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.

Czy fundusze unijne finansują żłobki?

Reklama

Samorządy, fundacje i przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie na tworzenie nowych żłobków i klubów dziecięcych. Takie miejsca powstają też bezpośrednio przy zakładach pracy - świadomość, że twoje dziecko jest tuż obok, może znacznie zwiększyć komfort pracy mamy.

O fundusze mogą się starać także już istniejące miejsca opieki nad dzieckiem. Dzięki środkom unijnym mogą się one rozbudować, zwiększyć liczbę dostępnych miejsc dla dzieci, dostosować się do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Domyślasz się na pewno, dlaczego środki unijne na te cele są tak ważne. Nie chodzi tylko o to, że brakuje miejsc dla dzieci w wieku żłobkowym. Ważne jest też to, aby działające żłobki i klubiki zapewniały wysoki standard opieki i - przede wszystkim - bezpieczeństwo maluchów. Zwykle brakuje funduszy na potrzebne remonty, czy na dodatkowe zajęcia. Dzięki inwestycjom ze środków unijnych pomieszczenia są lepiej dostosowane do wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych czy budowlanych. Powstają lepiej wyposażone kuchnie, stołówki, łazienki, czy szatnie - dostosowane też do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Instytucje prowadzące żłobki mogą też rozszerzyć swoją ofertę - zakupić pomoce do prowadzenia specjalistycznych zajęć, w tym terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz sfinansować koszty wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu, wyżywienia dzieci i innych kosztów pobytu dziecka. Dzięki temu rodzic zapłaci znacznie mniej.

Weź udział w konkursie i wygraj 20 000 zł

A przedszkola?

Jeśli masz trochę starsze dziecko, to zdecydowanie bardziej niż żłobki interesują cię przedszkola. Chcesz nie tylko opieki nad dzieckiem, ale też dobrej jakości wstępnej edukacji, która pomoże twojemu maluchowi lepiej wystartować w szkole.

W praktyce źródła finansowania przedszkoli z Funduszy Europejskich są bardzo zbliżone do tych, o których czytałaś przed chwilą. Pierwszy rodzaj środków - typowo inwestycyjny - umożliwia przeprowadzenie remontu pomieszczeń czy zakup niezbędnego wyposażenia. Drugi rodzaj działań jest nastawiony przede wszystkim na wsparcie funkcjonowania placówki edukacyjnej. Można tu sfinansować koszty działania przedszkola (zwykle przez 12 miesięcy) - czyli materiały do pracy, pensje nauczycieli i opiekunów, wyżywienie dzieci, koszty utrzymania lokalu, itp.

Finansowane działania to także dostosowanie przedszkola do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, wzbogacenie oferty przedszkola o zajęcia dodatkowe, wydłużenie godzin pracy i doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Jakie mam korzyści z unijnych żłobków i przedszkoli?

Zadbanie o efekty i korzyści to klucz do zrozumienia Funduszy Europejskich, więc warto podsumować, co wynika dla ciebie z tego, że powstają i rozwijają się żłobki i przedszkola.

Korzyści dla mamy:

- Idziesz do pracy, a twoje dziecko zostaje pod dobrą opieką.

- Maluch jest bezpieczny - żłobek/przedszkole ma wysoki standard.

- Dziecko nie narzeka na nudę - ma dużo zajęć, zabawek, pomocy dydaktycznych.

- Widzisz, że maluch się rozwija i przygotowuje do dalszych etapów edukacji.

Przebywanie dziecka w gronie rówieśników dobrze wpływa na jego rozwój.

Pamiętaj też, że jako młoda mama możesz bardziej aktywnie włączyć się w powstawanie żłobków i przedszkoli - czyli sama założyć taką placówkę. Środki na ten cel znajdziesz w funduszach na zakładanie działalności gospodarczej. Możesz starać się o dotację lub preferencyjną pożyczkę na otwarcie własnej firmy. A uruchomienie żłobka bądź przedszkola może być ciekawym pomysłem. Ciągle jest duże zapotrzebowanie na takie usług, a poza tym dzięki temu połączysz w jednym miejscu pracę i opiekę nad twoim maluchem. O środkach na założenie własnej firmy możesz poczytać na portalu Funduszy Europejskich oraz zapytać w Punktach Informacyjnych. My także w kolejnych artykułach podpowiemy Ci, jak przygotować się do założenia swojej firmy i jak pozyskać na to fundusze.

Pamiętaj także, że jeśli założysz żłobek lub przedszkole, to możesz także pozyskać środki na inwestycje w jego rozwój oraz na bieżące wydatki w ramach swojego programu regionalnego. Jeśli interesuje cię taka pomoc, wróć do poprzednich akapitów w tym tekście lub zapytaj w Punktach Informacyjnych.

 

Rozmawiamy z Norbertem Krzykawskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Szansa, które realizuje projekt "Akademia Malucha" dofinansowany z podlaskiego programu regionalnego:

Interia: Skąd pomysł na projekt "Akademia Malucha"?

Norbert Krzykawski: - Kiedy powstał zarys zagospodarowania budynku w Kostrach Noskach na potrzeby stowarzyszenia, podjęliśmy decyzję, że będzie tam także Akademia (nazwa przyszła później). Przeanalizowaliśmy lokalne potrzeby i zasoby - w okolicy nie było tego typu usługi.

Jak dowiedzieli się państwo o możliwościach finansowania projektów z funduszy europejskich?

- Ze strony o funduszach (www.funduszeeuropejskie.gov.pl) i ze spotkań w Punktach Informacyjnych.

Czym wyróżnił się państwa projekt, skoro otrzymał dofinansowanie?

- Na pewno jednym z wyróżników naszego projektu było to, że w projekcie przewidujemy przyjęcie i opiekę nad maluszkami także z niepełnosprawnością i oferujemy im dodatkowe zajęcia rehabilitacyjne dostosowane do ich potrzeb. Ważnym elementem jest to, że w okolicy nie ma tego typu usługi i że jest to obszar wiejski.

Czy realizacja projektu Akademia Malucha ma jakieś znaczenie dla rozwoju państwa organizacji?

- Tak. Jest dużym wyzwaniem, gdyż dzięki realizacji projektu będziemy wspierać maluszki od 1. roku życia, w tym z niepełnosprawnością. Taka pomoc jest potrzebna zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców szczególnie na obszarach rolniczych. Dzięki realizacji projektu zdobędziemy nowe doświadczenie, wiedzę.

Czy zainteresowanie projektem jest duże?

- Zauważamy wzrost zainteresowania i mamy dużo pytań ze strony mam o możliwość przyjęcia do żłobka. Właśnie szykujemy się do rozpoczęcia rekrutacji.



Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy