Reklama

​Informuj się w dobrych źródłach

Słyszałaś o szkoleniach dofinansowanych z Funduszy Europejskiej? Znasz kogoś, kto założył lub rozwinął firmę dzięki dotacjom? Sama też chciałabyś spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiemy ci, gdzie znaleźć wiarygodne informacje na temat Funduszy Europejskich.

Wyszukiwarki możliwości

Kiedy chcesz wiedzieć skąd wziąć pieniądze na dofinansowanie twojego pomysłu lub znaleźć szkolenie z dofinansowaniem, możesz skorzystać z różnych wyszukiwarek i baz informacji o Funduszach Europejskich.

Reklama

Informacje o konkursach i projektach, w których możesz wziąć udział, znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji. Wystarczy, że określisz temat, który cię interesuje, zaznaczysz kim jesteś i podasz swoje województwo. W wynikach wyszukiwania znajdziesz najważniejsze wskazówki na temat konkursu lub projektu oraz kontakt do instytucji, w której będziesz mogła dopytać o szczegóły.

Jeśli szukasz szkolenia albo innej formy podnoszenia kwalifikacji, to zajrzyj do Bazy Usług Rozwojowych. Na udział w wybranych projektach możesz pozyskać dofinansowanie samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy.

A jeśli interesuje cię, jakie projekty już zostały zrealizowane bądź teraz są finansowane ze środków unijnych, możesz przeszukać Mapę Dotacji UE. Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie np. działań konkretnych instytucji albo takich, które są w twojej miejscowości i okolicach.

Strony internetowe

Najważniejszą z nich jest Portal Funduszy Europejskich. Znajdziesz na nim wszystkie najbardziej potrzebne wskazówki. Poza ogromem ważnych i ciekawych informacji, trafisz tam także na interesujące wskazówki i, filmy instruktażowe, poradniki i broszury.

Jeśli chcesz poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie, nie zapomnij o zapoznaniu się ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Pozwoli ci to uniknąć błędów i wychwycić wszystkie szczegóły. Aktualne i niezbędne dokumenty znajdziesz również na portalu.

A jeżeli interesujesz się start-upami, zajrzyj do zakładki poświęconej wsparciu startupów.

Media społecznościowe

W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest dostęp informacji na bieżąco. Znacznym ułatwieniem w takim dostępie do aktualności są portale społecznościowe. Możesz śledzić profil Funduszy Europejskich na Facebooku albo zapoznać się z filmami informacyjnymi umieszczonymi na specjalnym kanale na YouTube.

Wideo, czyli Fundusze Europejskie krok po kroku

Jeżeli tematyka funduszy jest dla ciebie zupełną nowością, na pewno zainteresują cię serie krótkich filmów instruktażowych.

W przystępny sposób dowiesz się z nich o:

- zakładaniu i rozwoju firmy,

- wsparciu dla firm,

- wsparciu działalności eksportowej firm,

- wsparciu dla startupów,

- innowacjach w biznesie,

- wsparciu na badania i rozwój,

- wsparciu dla osób młodych,

- wsparciu dla osób bezrobotnych,

- wsparciu dla osób 50+,

- wsparciu dla organizacji pozarządowych,

- stażach i stypendiach zagranicznych.

Szkolenia

Wielu z nas lepiej przyswaja informacje, kiedy aktywnie uczestniczy w spotkaniu, warsztatach lub szkoleniu. Mamy wtedy możliwość bezpośredniego zadania pytań ekspertowi i wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii. Dobrą okazją do tego jest udział w szkoleniach i konferencjach poświęconych Funduszom Europejskim. Zestawienie aktualnych wydarzeń z całej Polski znajdziesz w portalu Funduszy Europejskich.

Punkty Informacyjne

O szczegółowe informacje i wskazówki na temat środków unijnych możesz także zapytać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE). Do PIFE możesz zadzwonić, wysłać maila lub umówić się na spotkanie. Konsultanci dysponują wiedzą na temat różnych opcji wsparcia i pomogą ci dopasować konkretne możliwości do twoich potrzeb. Zainteresowanie usługami Punktów Informacyjnych jest bardzo duże.

O ofercie PIFE opowiada Ewelina Hajłasz - koordynator PIFE w województwie lubuskim.

Czym zajmują się Punkty Informacyjne FE?

- Głównym zadaniem Punktów jest udzielanie informacji o możliwościach uzyskania pomocy z Funduszy Europejskich. Konsultacji udzielamy osobiście, telefonicznie oraz przez e-mail. Możemy również przeprowadzić indywidualne konsultacje w siedzibie firmy, która myśli o skorzystaniu z Funduszy Europejskich. Organizujemy spotkania informacyjne, szkolenia, mobilne Punkty Informacyjne, w miejscowościach, w których nie ma stałych punktów.  

Kto najczęściej kontaktuje się z waszym Punktem?

- Najczęściej są to osoby fizyczne oraz przedstawiciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz nich kolejnymi zauważalnymi grupami klientów sieci są organizacje pozarządowe i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Czego dotyczy najwięcej pytań?

- Osoby, które przychodzą do Punktu najczęściej interesują się zakładaniem nowej działalności gospodarczej na terenie wiejskim oraz miejskim. Pytają również o rozwijanie już istniejących przedsiębiorstw - są to projekty częstokroć zakładające inwestycję w sprzęt i wyposażenia lub modernizację lokalu. Oprócz tego przedsiębiorcy są żywo zainteresowani pozyskaniem środków na szkolenia pracowników. Również osoby fizyczne często są zainteresowane szkoleniami zawodowymi, językowymi oraz cyfrowymi. Rzadziej podejmowana jest tematyka wsparcia na rzecz organizacji pozarządowych lub projektów dla samorządu. W tym ostatnim przypadku poruszana jest m.in kwestia termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Pozostałe tematy są uzależnione od bieżących konkursów.

INTERIA
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy