Reklama

Wzór na konkurencję

Świat pędzi do przodu, a przepływ informacji jest błyskawiczny. Zakupy w USA można robić nie odchodząc od komputera w Wąchocku i odwrotnie - każdy Amerykanin, Chińczyk czy Francuz może kupić produkty z Polski. Prawdziwy raj, nic tylko produkować i sprzedawać...

I tu pojawia się jedno małe "ale". Jak to zrobić, żeby z masy produktów z całego świata ktoś zechciał wybrać właśnie Twój? Dobra jakość może nie wystarczyć, aby pokonać konkurencję, a wojowanie ceną nie jest sposobem na dłuższą metę. Ale gdy do jakości dołoży się świetny design, rosną i szanse na wyróżnienie się z masy i cena, jaką klienci będą skłonni zapłacić. 

Reklama

Potwierdzają to aktualne badania - ludzie coraz chętniej płacą za ciekawy styl, nietypowy wzór czy kształt, nieoczekiwane zastosowanie i inne cechy, które można określić jednym słowem - wzornictwo.

Kiwasz pewnie właśnie głową mówiąc: to oczywiste, ale skąd wziąć pieniądze na profesjonalnych projektantów? Jeżeli prowadzisz firmę na terenie Polski Wschodniej, masz zamknięty co najmniej jeden rok obrotowy, chociaż raz w ciągu ostatnich trzech lat osiągnąłeś przychód przekraczający 600 tys. zł i zatrudniasz minimum 5 pracowników, możesz starać się o dofinansowanie na wprowadzenie nowych produktów lub usług poprzez wykorzystanie procesu wzorniczego.

Dotacje z programu Polska Wschodnia, działania Wzór na konkurencję przyznawane są w dwóch etapach:

Etap pierwszy- diagnoza firmy w formie audytu wzorniczego, na podstawie którego zostanie opracowana strategia wzornicza zawierająca rekomendacje dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie. Maksymalna wartość dotacji: 100 tys. zł, nie więcej niż 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Etap drugi - wdrożenie strategii wzorniczej opracowanej w I etapie, tj. przeprowadzenie działań z wykorzystaniem procesów projektowania, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji (nowego lub znacząco ulepszonego produktu, procesu lub usługi). Maksymalna wartość dotacji: 3 mln zł, nie więcej niż 70 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Udział w pierwszym etapie nie gwarantuje dotacji w drugim, ale jest warunkiem ubiegania się o nią. Wnioski do pierwszego etapu będzie można składać od września do października tego roku. Nabór wraz z pełną dokumentacją zostanie opublikowany w lipcu. Do drugiego etapu wnioski przyjmowane będą sukcesywnie do kwietnia 2017 roku.

Monika Niewinowska

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę www.fundusze.europejskie.gov.pl



Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy