Reklama

Rozwiń swoją firmę dzięki bonom na innowacje

​W świecie przedsiębiorców od pewnego czasu zaistniało popularne słowo, które oferuje firmom bardzo duże możliwości rozwoju - innowacja. Oznacza po prostu wprowadzenie na rynek czegoś nowego lub znacząco ulepszonego od dotychczas dostępnej oferty. Jeśli masz pomysł na nowatorski produkt, czy usługę warto zainteresować się bonem na innowację, który pomoże w jego realizacji.

Bon jest rodzajem dofinansowania. Dzięki niemu możemy pokryć koszty współpracy z jednostką naukową, która poprowadzi badania nad naszym pomysłem. Opracuje dla nas nowy lub zasadniczo ulepszony wyrób, technologię produkcji, usługę albo projekt wzorniczy.

Reklama

Oferta bonów na innowacje jest skierowana do przedsiębiorców mikro-, małych i średnich, zarówno tych doświadczonych, jak i młodych, którzy niedawno wkroczyli na rynek. Pieniądze można uzyskać z dwóch źródeł: Programu Inteligentny Rozwój lub Programu Regionalnego. W tej pierwszej opcji bony udzielane są na nieco większe projekty, w których wartość wydatków wliczających się do wsparcia mieści się w przedziale od 60 do 400 tys. zł. W programach regionalnych wspierane są też mniejsze przedsięwzięcia. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów.

Nabór wniosków w Programie Inteligentny Rozwój trwa do 30 stycznia przyszłego roku i prowadzi go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast terminy i szczegółowe zasady w programach regionalnych określają władze poszczególnych województw. Są one dostępne na stronach internetowych programów, do których łatwo trafić z Portalu Funduszy Europejskich. Terminów można też szukać poprzez dostępną tam Wyszukiwarkę Dotacji lub zapoznając się z harmonogramami konkursów na cały 2017 rok.

Szanse na uzyskanie bonu mamy wówczas, gdy wykażemy, że nowy produkt nie tylko będzie innowacyjny, ale również zaspokoi realne zapotrzebowanie klientów i będzie konkurencyjny względem innych proponowanych na rynku.

Natalia Młodzińska,

Monika Niewinowska

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy