Reklama

Fundusze Europejskie: Gdzie znaleźć informacje?

Unia Europejska pomaga Polakom startującym w dorosłość w założeniu pierwszej firmy, rozwoju przełomowego produktu, zdobyciu kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców czy odbyciu stażu zawodowego. Jak najłatwiej dowiedzieć się, z jakiego wsparcia można skorzystać i w jaki sposób po nie sięgnąć?

Fundusze Europejskie to ponad 82 mld euro, które od 2014 do 2020 roku mają wesprzeć rozwój Polski. Można oczywiście przekopywać się przez setki dokumentów, by dotrzeć do właściwej "szufladki" z pieniędzmi - ale można też wybrać szybszą drogę.

Reklama

W internecie: na stronie Funduszy Europejskich

Strona FunduszeEuropejskie.gov.pl to centrum wiedzy. Można na niej znaleźć aktualne informacje dotyczące tego, jak wydajemy pieniądze oraz bazę dokumentów dotyczących finansowania z UE. Dla nas najważniejsze będą:

- wyszukiwarka dotacji: wyposażona w filtry, pozwoli znaleźć możliwości wsparcia z Funduszy;

- wyszukiwarka szkoleń i konferencji: baza wydarzeń, podczas których można dowiedzieć się więcej o korzystaniu z unijnych pieniędzy;

- poradniki: to Fundusze w pigułce. Pozwalają łatwiej przyswoić wiedzę, gdzie znaleźć pieniądze na rozwój - i jak z nich korzystać.

Portal kieruje również do serwisów www wszystkich programów krajowych oraz stron instytucji, które zarządzają pieniędzmi z UE.

Twarzą w twarz

Gdy nie wystarczą informacje z sieci i potrzebna jest konsultacja z ekspertem, każdy zainteresowany ma do dyspozycji sieć 77 Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Są we wszystkich województwach (ich listę można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich).

Jeśli masz już pomysł na biznes, chcesz znaleźć konkretne szkolenie albo po prostu poradzić się, czy Twoje działania mogą być dofinansowane - spotkaj się ze specjalistą w Punkcie. Na miejscu możesz:

-  sprawdzić, czy Twój pomysł w ogóle może być dofinansowany z Funduszy Europejskich;

- dowiedzieć się, pod jakimi warunkami możesz dostać wsparcie, a także jakie są procedury;

- gdy piszesz wniosek: uzyskać wstępną pomoc, a także dowiedzieć się, jak rozliczyć projekt.

Jeśli nie masz czasu - nie szkodzi. Możesz wysłać też maila z pytaniem do Punktu, albo zadzwonić.

Powodzenia!


Jan Marysiński

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy