Reklama

Na styku pomysłu i kapitału

Masz pomysł na oryginalną firmę? Może od dawna pracujesz nad własnym wynalazkiem, który ma szansę zrewolucjonizować jakąś dziedzinę życia? Albo jesteś zafascynowany wirtualnym światem i twoja głowa aż kipi od pomysłów na zarabianie w sieci? W marzeniach widzisz jak twoja firma rośnie w siłę... ale w rzeczywistości nie do końca wiesz, jak ją zbudować i skąd wziąć pieniądze na imponujący krok milowy. Wykonałeś już sporo pracy, wydałeś oszczędności, ale im dalej idziesz, tym większa wydaje się przepaść, która oddziela samą ideę od jej faktycznego urzeczywistnienia. Nie martw się, to stan typowy dla start-upu. Na szczęście są instytucje, które pełnią rolę kładki nad przepaścią, przed którą stoisz.

W zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest twój pomysł i prace nad nim, możesz liczyć na różnego rodzaju wsparcie - począwszy od pomocy w stworzeniu struktur firmy, wypracowaniu ostatecznej wersji produktu i opracowaniu strategii wprowadzenia go na rynek, aż po zastrzyk kapitału.

Reklama

Z Funduszy Europejskich już od kilku lat finansowane są projekty, których celem jest otoczenie kompleksową opieką najlepiej rokujących start-upów i zapewnienie najlepszym z nich kapitału na dalszy rozwój. Realizowane są one przez instytucje wspierające innowacyjną przedsiębiorczość.

Część środków trafia z kolei do startujących firm za pośrednictwem funduszy podwyższonego ryzyka oraz sieci prywatnych inwestorów. Aby ułatwić kontakt autorom ciekawych pomysłów biznesowych z osobami dysponującymi kapitałem, organizowane są spotkania networkingowe. Projekty, dzięki którym młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie, będą kontynuowane, a pieniądze na ten cel zarezerwowane są w puli środków unijnych na lata 2014-2020. Jedno z ciekawszych przedsięwzięć będzie finansowane z programu Polska Wschodnia i realizowane właśnie na terenie pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko‐mazurskiego. 

Utworzone zostaną tzw. Platformy Startowe dla nowych pomysłów, skierowanych do osób do 35 lat. Ich animatorami będą ośrodki innowacji działające już w Polsce Wschodniej, głównie parki naukowo-technologiczne i inkubatory technologiczne. Młodzi przedsiębiorcy będą objęci wsparciem w zakresie wszelkich usług niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu, takich jak testowanie i weryfikowanie rynku, mentoring branżowy (indywidualny i grupowy) oraz coaching biznesowy, marketingowy, finansowy czy technologiczny. Udostępniona zostanie im również przestrzeń do pracy biurowej, aby pod okiem fachowców mogli efektywnie opracowywać swoje koncepcje. Autorzy najlepszych pomysłów uzyskają wsparcie finansowe w formie dotacji z Programu Polska Wschodnia 2014-2020. Na podobne wsparcie, choć nie zawsze aż tak kompleksowe, będą też mogli liczyć przedsiębiorcy z innych regionów Polski.

Osoby, których pomysły biznesowe są już dosyć zaawansowane, a ich realizatorzy są zdecydowani na pozyskanie prywatnego inwestora, powinny zapoznać się z publikacją Gotowi na inwestora. Dobre zaprezentowanie samego pomysłu, ale i jego koncepcji biznesowej a także zespołu, który daje szansę na sukces są kluczowe w procesie pozyskiwania kapitału.

Monika Niewinowska

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę www.FunduszeEuropejskie.gov.pl

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy