Reklama

Pierwszy krok: Pewność siebie

Nie każda z nas jest przebojowa i pewna siebie. A nawet jeśli mamy te cechy, to łatwo przekroczyć granicę, za którą zaczynamy mieć wątpliwości. Często przyczyniają się do tego niepowodzenia albo problemy w pracy. Osoby, które bez sukcesów szukają od jakiegoś czasu pracy, łatwiej tracą motywację i wiarę w siebie. Ale nie możemy się poddawać!

Musimy zadbać o swoją wysoką samoocenę, bo to pierwszy krok do sukcesu. Warto zacząć od udziału w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich.

"Warto się odważyć"

Reklama

Dorota Jędrzejczyk z Myszyńca Starego opowiedziała nam swoją historię udziału w dofinansowanym projekcie. Nie mogła znaleźć pracy i zaczęła się zastanawiać, co ze sobą zrobić. Trochę wątpiła w swoje siły. Chciała być aktywna, ale nie wiedziała od czego zacząć. Szukała, pytała, zastanawiała się, kto mógłby pomóc jej w powrocie do aktywności zawodowej. Znajoma wspomniała jej o projekcie unijnym, który był skierowany do niepracujących kobiet mieszkających na obszarach wiejskich. Pani Dorota sprawdziła dodatkowe informacje w internecie i znalazła projekt "Od bierności do aktywności". Dofinansowanie pochodziło z programu regionalnego dla Mazowsza.

- Kiedy tylko usłyszałam o projekcie, od razu wiedziałam, że jest to coś dla mnie. Zgłosiłam się, bo nie miałam pracy i nie chciałam dalej siedzieć w domu. W takiej małej miejscowości, jak nasza, niestety nie za wiele się dzieje. Namówiłam też moją siostrę i dwie znajome. I tak we czwórkę jeździłyśmy 50 km w jedną stronę na zajęcia do Ostrołęki - mówi pani Dorota.

Od kwietnia do lipca tego roku wszystkie panie skorzystały z różnorodnej pomocy - spotkań z doradcą zawodowym, z psychologiem, ze szkoleń. Pani Dorota wzięła udział w szkoleniu dotyczącym obsługi kancelaryjnej. Później odbyła trzymiesięczny staż w lokalnej firmie, która prowadziła m.in. sklep i salę bankietową. Pani Dorota mogła zapoznać się "od kuchni" z prowadzeniem firmy i nauczyć się praktycznych umiejętności.

- Dla mnie udział w takim projekcie to supersprawa. Bardzo dużo się nauczyłam. Także dzięki rozmowom z mądrymi ludźmi, którzy dali mi wiele cennych wskazówek - wspomina. Każdemu polecam udział w takich projektach. Można wyjść z domu, lepiej się ubrać, spotkać ciekawych ludzi, nauczyć się czegoś. Dało mi to dużą motywację i dodało też pewności siebie.

Na zadowoleniu z udziału w projekcie pani Dorota nie poprzestała. Założyła własną firmę. Współpracuje z mężem: "Prowadzę firmę handlową, sprzedaję kwiaty i ozdoby. Dzięki udziałowi w projekcie wiem, jak prowadzić własną firmę, zajmuję się też dokumentami swoimi i męża. Dowiedziałam się np. jak rozmawiać z klientem, żeby zachęcić go do kupienia moich produktów".

Pani Dorota chciałaby, żeby jej energia udzieliła się też innym kobietom. Trzeba się odważyć. Wyjść do ludzi i zacząć coś robić. Nawet jak się nie umie wszystkiego samej, to nic nie szkodzi. Ja np. korzystam z pomocy księgowej. Nie ma się czego bać - przekonuje.

Nie daj się stereotypom

Katarzyna Jaworska, koordynatorka projektu, w którym wzięła udział nasza bohaterka, również dostrzega problemy z pewnością siebie uczestniczek, ale też cieszy się z efektów projektu "Od bierności od aktywności". - Jak w wielu tego typu projektach problemem był etap rekrutacji uczestników do projektu. Najczęstszą przeszkodą było wycofanie z życia nie tylko zawodowego, ale również społecznego, zamknięcie się we własnym domu, zatracenie w wykonywaniu obowiązków domowych, wyparcie się własnych potrzeb samorozwoju - mówi.

W polskim społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotyp, iż to kobieta musi zajmować się dziećmi i domem, zwłaszcza na obszarach wiejskich, przez co motywacja kobiet do rozwoju jest bardzo niska.

- Jednakże dotarcie do uczestniczek naszego projektu przyniosło zaskakujące rezultaty. Kobiety nie tylko zdobyły nowe kompetencje czy kwalifikacje, ale również na nowo uwierzyły w siebie. Dzięki spotkaniom z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy zostały przygotowane do rozmów kwalifikacyjnych. Doradcy pomogli opanować stres, wzmocnili wiarę w mocne strony i pokazali jak walczyć z własnymi wadami - wyjaśnia. - Jako przedstawiciel firmy realizującej projekty skierowane do osób biernych zawodowo jestem przekonana o ich celowości. Zależy nam na wspieraniu osób, który często nie z własnej winy znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Czerpiemy wielką satysfakcję z każdej informacji o podjęciu zatrudnienia przez osoby, które brały udział w naszych przedsięwzięciach i cieszymy się, że możemy kontynuować naszą społeczną misję.

Ty też możesz to zrobić

Znajdziesz wiele projektów podobnych do tego, w którym wzięła udział pani Dorota. Wszystkie mają jeden najważniejszy cel - ułatwić ci powrót do pracy albo zachęcić cię do innej aktywności zawodowej (np. do założenia swojej firmy). Każda z instytucji, która organizuje takie projekty, ma też dużą świadomość tego, czego potrzebujesz. Dlatego nie będziesz rzucona na głęboką wodę. Jeśli potrzebujesz porad, czasu na przemyślenie, motywacji - otrzymasz to.

Projekty aktywizujące osoby niepracujące najczęściej oferują szeroki pakiet różnych form wsparcia. To, z których z nich skorzystasz, będzie zależało od twoich faktycznych potrzeb.

Wielu uczestników rozpoczyna swoją przygodę z projektem od rozmów z psychologiem. Taka kolejność jest bardzo korzystna. Przede wszystkim dlatego, że dzięki takiej rozmowie ma szansę wzrosnąć twoja motywacja do wzięcia udziału w projekcie. Dzięki temu zacznie się rozkręcać spirala twojej motywacji - nie tylko do uczestnictwa w zajęciach, ale także do wykorzystania ich efektów, poprzez własną aktywność zawodową. Psycholog pomoże ci też uwierzyć w siebie i swoją własną skuteczność.

Wiara w siebie to jedno, ale pewnie z tyłu głowy zostanie ci obawa związana z twoim przygotowaniem. Rozmowa kwalifikacyjna zawsze jest stresująca, a im więcej z nich nie kończy się sukcesem, tym trudniej zmobilizować się do pójścia na kolejną. Dlatego w wielu projektach unijnych zaplanowano także pomoc w przygotowaniu do takich rozmów. Podczas spotkań czy zajęć warsztatowych, możesz uzyskać wsparcie w odpowiednim opracowaniu dokumentów (cv czy listu motywacyjnego), dowiedzieć się, jakie najczęściej padają pytania i jak przygotować się do odpowiedzi na nie. Ale nie tylko. W niektórych projektach uzyskasz także porady dotyczące zadbania o swój wygląd, dopasowania ubioru do różnych sytuacji zawodowej czy sposobów zastosowania właściwego makijażu. Skorzysta na tym nie tylko twoja sfera zawodowa - na pewno lepiej poczujesz się też jako kobieta.

Czasem trudno ci podjąć decyzję, w którym kierunku powinnaś pójść. Jeśli przez jakiś czas nie pracowałaś, możesz nie wiedzieć, na jaką pracę jest teraz większe zapotrzebowanie albo jak wyglądają stawki wynagrodzeń w różnych zawodach. Dlatego ważnym elementem projektów unijnych jest wsparcie doradcy zawodowego, który przeanalizuje twój potencjał i pomoże ci dopasować aktualnie dostępne oferty pracy.

Znajdź projekt dla siebie

Projekty unijne, o których przed chwilą czytałaś, są najczęściej finansowane ze środków programów regionalnych. Są to specjalne fundusze unijne, za których realizację odpowiadają samorządy poszczególnych województw. Dzięki temu, że są przygotowywane na szczeblu regionalnym, mamy znacznie większą szansę na to, że projekty będą faktycznie dopasowane do potrzeb osób, które mieszkają w danym województwie. W końcu rynek pracy np. na wschodzie i na zachodzie Polski bardzo się różni.

Przykłady projektów oferujących m.in. pewności siebie można mnożyć. W powiecie kartuskim na Pomorzu znajdziesz Akademię Aktywności - działania wspierające w radzeniu sobie podczas poszukiwania pracy. Wielkopolskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich chce zmieniać twoje życie na lepsze i pomóc ci pokonać stagnację. Stowarzyszenie PROREW i Fundacja INVICTUS pomogą z kolei nabyć ważne kompetencje społeczne i inne przydatne umiejętności. Kobiety z Opolszczyzny mogą liczyć na warsztaty, doradztwo w wielu obszarach związanych z komunikacją, biznesplanem i prowadzeniem firmy.

Pamiętaj jednak, że każdy ma określone warunki, które powinni spełnić uczestnicy, wykaz proponowanych form wsparcia, termin przyjmowania zgłoszeń i termin realizacji poszczególnych działań. Z jednej strony więc możesz wybrać projekt najbardziej dopasowany do twoich oczekiwań. Z drugiej strony - pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy spełniasz warunki określone w danym projekcie.

To wszystko wiąże się z tym, że projekt właściwy dla ciebie to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego zachęcamy cię do kontaktu z najbliższym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Będziesz mogła przedstawić konsultantowi swoją sytuację, a on pomoże ci znaleźć projekty najlepsze dla ciebie. Sama też możesz poszukać projektu dla siebie. Zajrzyj na wyszukiwarkę dotacji oraz na mapę projektów unijnych.

INTERIA
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy