Reklama

Dokończ szkołę za pieniądze z Unii

Miałeś w życiu kilka zakrętów, nie masz pracy a w dodatku nie skończyłeś szkoły więc nie masz żadnego konkretnego zawodu? Nie martw się, nie jesteś sam ze swoimi problemami. Masz szansę dostać stypendium na dokończenie edukacji. Pieniądze na pomoc dla Ciebie pochodzą z polskiego budżetu i Funduszy Europejskich.

Powiatowe Urzędy Pracy i inne organizacje pomagające osobom, które mają problem ze znalezieniem pracy, mają specjalny pakiet działań dla tzw. NEETsów. To osoby młode, w wieku od 15 do 29 lat, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują. Gdy zgłosisz się do urzędu lub organizacji (znajdź, które instytucje realizują projekty dla Ciebie i w Twoim regionie w specjalnej wyszukiwarce na Portalu Funduszy Europejskich) w pierwszej kolejności zostaną rozpoznane Twoje problemy. Później wspólnie z doradcą stworzycie Indywidualny Plan Działania, który pomoże Ci je pokonać i uporządkować swoje życie zawodowe. Jednym z kroków do celu może być właśnie dokończenie szkoły. Możesz też skorzystać ze szkoleń, odbyć staże zawodowe a nawet dostać pieniądze na zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli w Twojej okolicy nie ma szansy na pracę.

Reklama

Warunki uzyskania stypendium to: wiek poniżej 30 lat oraz brak kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu potwierdzonych dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem instytucji szkoleniowej lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu. Stypendium możesz uzyskać na naukę w:

- szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej lub

- w szkole wyższej, w formie studiów niestacjonarnych.

Stypendium przyznają Powiatowe Urzędy Pracy i może ono wynieść 100 proc. kwoty zasiłku podstawowego. Jest wypłacane od dnia podjęcia nauki przez okres 12 miesięcy. Jeżeli zdecydujesz się kontynuować naukę stypendium możesz otrzymywać do czasu jej ukończenia zgodnego z programem nauczania. Nie przysługuje jednak jeżeli przerwiesz edukację.

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Czytaj więcej TUTAJ.

Monika Niewinowska

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy