Reklama

Współpraca się opłaca

Współpraca się opłaca. Kiedy łączysz wiedzę i doświadczenia z różnych dziedzin, osiągasz dużo lepsze efekty. Dlatego coraz bardziej popularna staje się współpraca nauki i biznesu. Fundusze Europejskie starają się pomagać w nawiązywaniu i prowadzeniu działań łączących te dwa światy.

Bon na innowacje

Wbrew pozorom bon na innowacje nie oznacza otrzymania vouchera na zakup czegoś innowacyjnego. Ma jednak trochę wspólnego z takim podejściem. Mając firmę możesz otrzymać dofinansowanie na to, aby zlecić jednostce naukowej opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego. Tak naprawdę dostajesz więc dotację, którą możesz przeznaczyć na konkretny cel - zakup usługi badawczo-rozwojowej. Musisz się jednak do tego dobrze przygotować. Nie jest to bon na coś, co nie zostało zaplanowane.

Reklama

Starając się o bon na innowacje musisz już wiedzieć, w jakim celu i zakresie chcesz otrzymać środki na zakup usługi badawczo-rozwojowej (np. chcesz stworzyć konkretny produkt). Ważne jest też to, aby zdecydować się na odpowiednią jednostkę naukową do ich przeprowadzenia. Pamiętaj, że nie możesz wybrać dowolnej instytucji - musisz zrobić rozeznanie rynku i w trybie konkurencyjnym wybrać jednostkę naukową, by skorzystać z najlepszej (cenowo i merytorycznie) oferty.

Duży i mniejszy

Bony na innowacje występują w dwóch formach - dużej i małej. Możesz je pozyskać z różnych źródeł.

"Duże" bony na innowacje znajdziesz w Programie Inteligentny Rozwój. Możesz otrzymać tu dofinansowanie badań czy analiz, których koszt wynosi od 60 do 400 tys. zł. Aż 85 proc. kwoty uzyskasz w postaci dotacji. Twoja firma powinna dysponować pozostałymi 15 proc. wartości projektu. Pamiętaj, że środki możesz przeznaczyć na zakup usług jednostki naukowej, a ich efektem powinna być innowacja. Może nią być np. nowy wyrób, usługa czy technologia w twojej firmie, albo istotne ulepszenie już oferowanych przez ciebie wyrobów, usług czy stosowanych technologii lub nowy projekt wzorniczy.

Jeśli interesuje cię takie dofinansowanie, to nadal masz szansę na jego pozyskanie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za "duże" bony, prowadzi teraz nabór wniosków. Potrwa on do 8 lutego 2018 roku. Dodatkowe informacje znajdziesz w ogłoszeniu i w regulaminie konkursu.

Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować mniejszej kwoty dofinansowania. Wtedy warto zainteresować się małymi bonami na innowacje. Ich charakter jest taki sam, jak dofinansowania w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Różnica leży w kwocie - małe bony zwykle kończą się na 100 tys. zł. Inne jest także źródło dofinansowania. Jeśli interesuje cię ta forma, to skieruj swoje kroki do programu regionalnego twojego województwa. Aktualnie trwające konkursy znajdziesz w województwie lubelskim i warmińsko - mazurskim. Informacje na temat terminów w innych regionach będą dostępne pod koniec tego roku. O szczegóły możesz zapytać w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Zaawansowana współpraca

Wielu przedsiębiorców zaczyna od bonów na innowacje. Jest to bowiem dość prosta i mało ryzykowna forma nawiązywania współpracy biznesu i nauki. Jednocześnie może przynieść wiele korzyści przy niezbyt dużych kosztach. Poza oczywistą zaletą - dostępem do innowacyjnego rozwiązania - warto wspomnieć też o możliwości dalszej współpracy. Często dzieje się tak, że firma "łapie naukowego bakcyla" i nie kończy na jednym bonie na innowacje, tylko dalej rozwija się w obszarze badawczym.

Zaawansowana współpraca z jednostkami naukowymi może przybrać różne formy. Bardziej doświadczone firmy zwykle same chcą realizować projekty badawcze. Do czego wtedy może przydać się jednostka naukowa? Świetnie sprawdzi się jako wykonawca w twoim projekcie. Twoja firma będzie odpowiedzialna za przebieg całego przedsięwzięcia, ale część zadań możesz przekazać jednostce naukowej. Bardzo łatwo to uzasadnić - uczelnie czy instytuty badawcze mają specjalistów oraz sprzęt. Taniej będzie zlecić część badań takiej jednostce, niż samodzielnie kupować wszystkie urządzenia i zatrudniać naukowców. O źródłach dofinansowania projektów badawczych możesz przeczytać w naszym artykule.

Możesz także jeszcze ściślej współpracować z nauką. W jaki sposób? Poprzez stworzenie konsorcjum, w skład którego wejdzie twoja firma oraz jednostka naukowa. Taka współpraca może ograniczyć się do dwóch podmiotów, ale możesz też rozszerzyć ją i zaangażować kilka firm i kilka instytucji naukowych. Jeśli chcesz zaplanować takie przedsięwzięcie, to warto włączyć w nie też pozyskanie środków unijnych.

Fundusze na realizację projektów badawczych w konsorcjach znajdziesz w Programie Inteligentny Rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju niedawno zakończyło jeden konkurs. Ciągle jest jednak możliwość składania wniosków o dofinansowanie w innym naborze - w zakresie tzw. projektów aplikacyjnych.  Potrwa on do 18 grudnia 2017 r. Ze szczegółami możesz zapoznać się w regulaminach konkursów. Odwiedź także konsultantów w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy