Reklama

Finansowanie zwrotne, czyli pożyczka zamiast dotacji

Przedsiębiorcy poszukujący sposobów finansowania swoich projektów biznesowych lub pieniędzy na bieżącą działalność mają do dyspozycji specjalne pożyczki współfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej.

Brakuje ci pieniędzy na zakup nowej koparki dla twojej firmy budowlanej? Zamierzasz otworzyć prywatny gabinet lekarski i gorączkowo szukasz gotówki na zakup wyposażenia medycznego? Masz świetny pomysł na biznes, ale nie wiesz skąd wziąć kapitał na start?

Reklama

Jeżeli większość banków odsyła cię z kwitkiem, wytykając brak długiej i dobrej historii kredytowej, możesz postarać się o pożyczkę u specjalnego pośrednika.

Pieniądze dla sektora MŚP

Pośrednikiem nie będzie firma oferująca kosztowne "chwilówki", lecz fundusz współpracujący z instytucjami finansowymi i samorządowymi, udzielający pożyczek ze środków unijnych.

Takim pośrednikiem może być komercyjny bank, ale też fundacja lub jedna z regionalnych agencji rozwoju przedsiębiorczości. Pośrednicy działają w wielu województwach, a proponowane przez nich pożyczki mogą mieć niskie, preferencyjne oprocentowanie.

Jest jednak jeden warunek - pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać w określonym terminie. Posłużą one do finansowania inwestycji kolejnych firm. Na tym właśnie polega tzw. finansowanie zwrotne (fundusze zwrotne) ze środków UE.

Pożyczany wielokrotnie pieniądz wspomaga kolejnych przedsiębiorców. Jest wykorzystywany kilka razy, a więc skuteczniej wspiera rozwój przedsiębiorczości.

Unia stawia na instrumenty zwrotne

Fundusze unijne to przede wszystkim pomoc bezzwrotna, jednak w latach 2007-2013 fundusze zwrotne stanowiły 1,5 proc. (ok. 1 mld euro) całej puli środków unijnych przyznanych Polsce. W latach 2014-2020, na finansowanie instrumentów zwrotnych zostanie przeznaczonych znacznie więcej pieniędzy. Iwona Wendel, wiceszefowa resortu infrastruktury i rozwoju, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej oszacowała, że nawet 5 proc. unijnych środków (które trafią do Polski do 2020 roku), będzie miało charakter funduszy zwrotnych.

Będą pożyczkowym wsparciem dla firm sektora MŚP, a także osób, które dopiero mają zamiar rozpocząć działalność gospodarczą (mają pomysł na biznes, ale brakuje im pieniędzy).

Wsparcie dla przedsiębiorczych

Doskonałym przykładem wsparcia z funduszy zwrotnych jest inicjatywa JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) wdrażana w perspektywie finansowej 2007-2013. Ze środków JEREMIE utworzone zostały m.in. zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)  oraz Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) fundusze powiernicze, które współpracują z pośrednikami finansowymi. Fundusze zarządzane przez BGK działają w 6 województwach: dolnośląskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim.

Kolejnym przykładem zagospodarowania funduszy zwrotnych mogą być regionalne agencje. W Małopolsce po wsparcie zwrotne współfinansowane z pieniędzy unijnych można się zgłosić np. do Fundacji Rozwoju Regionu Rabka. Fundacja udziela niskooprocentowanych pożyczek małopolskim przedsiębiorcom.

Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne planujące uruchomić własny biznes mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat funduszy zwrotnych m.in. w punktach informacyjnych funduszy europejskich. W całym kraju jest ich już prawie 80.

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę www.FunduszeEuropejskie.gov.pl

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy